خطر هوش مصنوعی برای ارتش ایران

 

خطر هوش مصنوعی برای ارتش ایران

دیشب طبق معمول هرشب گشتی در اینستاگرام می‌ زدم با خبری مواجه شدم مبنی بر اینکه فرماندهان ارتش همیشه قهرمان ایران اعلام کردن سامانه‌های دفاع موشکی آمریکا تاثیری بر موشک های انبوه ایران نداره و موشک‌ های انبوه ایرانی حتی از بمب اتم هم هزینه بیشتری دارن برای آمریکا و آمریکا توانایی نابودی این همه موشک رو نداره و باید هزینه های زیادی صرف منحدم کردن هر موشک بکنه (کار ندارم این مطلب درست بود یا غلط در اینستاگرام اما چیزی که مهمه خطری هست که فرناندهان ارتش و سپاه از اون بی خبرن) خیلی برام سخت بود درک کنم فرماندهان ارتش یا سپاه چقدر از دنیا عقب هستن و چطور نمیدونن چه خطری کشور رو تحدید میکنه.

خطری به مراتب فاجعه بار تر از بمت اتم .

یادم میاد ۱۰ ساله بودم که فیلم معروف Artificial Intelligence رو دیدم که در اون پسری شبیه سازی شده رباتی جایگزین فرزند فلج خانواده‌ای شد . احساس داشت درد رو حس می‌کرد و … شاید اون دوران همه هوش مصنوعی رو به شکل ربات های آهنی میدیدن .

اما چرا؟

شاید تا ۲ سال پیش هرگز فکر نمی‌ کردم به این زودی‌ها به این مرحله از تاریخ برسیم اما خوشبختانه طمع ابر شرکت‌های فناوری برای کسب بازار بیشتر منجر به آفریده شدن تکنولوژی هوش مصنوعی ضعیف شده شده و در آینده کمتر از ده سال مطمعنا به هوش مصنوعی دست پیدا میکن و بعد از اون این خود هوش مصنوعیه که خودش رو ارتقاع میده و بازنویسی میکنه برای رسیدن به سوپر هوش مصنوعی (این نظر منه شما میتونید طوری دیگه فکر کنید)

هوش مصنوعی فراتر از کامپیوتر یا ربات‌هاست.

یک هوش مصنوعی ضعیف به تنهایی با یک لپتاپ مخصوص بازی قادره در ثانیه میلیون ها تحلیل انجام بده. یاد گیری ماشین و یادگیری ژرف در کنار این کافیه تا هوش مصنوعی یاد بگیره چطور از سیستمی استفاده کنه (مثل انسان) همین کافیه تا هوش مصنوعی یاد بگیره که بینه و اشیائ رو از هم تفکیک کنه با کمک پردازش تصویری هوشمند و با امواج و سیگنال ها و سنسور ها و …. ارتباط برقرار کنه و در مقابل عمل‌ ها عکس العمل نشون بده . امروز اکثر قابلیت‌هایی که گفتم ساخته شده .

سامانه‌هایی همچون S300 دارای نرم افزار و سخت افزار کنترل و رهگیری پدافندی هستن خب اینها طبق یک روال و کد نویسی در سیستم های بلادرنگ عملیات رهگیری و منحدم کردن هدف رو دنبال میکنن و ممکنه گاهی اوقات با خطا مواجه به بشن و به طور میانگین توانایی رهگیری حتی بیشتر از ۱۰۰ هدف رو هم ندارن .

اما تصور کنید سامانه‌ای تحت کنترل هوش مصنوعی متولد بشه خب ؟

مغد متفکری که قادر به فکر کردن تحلیل کردن و عکس العمل نشون دادن هست , این سامانه قاده از حداکثر توان سخت افزارهای رادارهای رهگیری استفاده کنه در ثانیه میلیاردها نقطه رو تحت نظر بگیره و در ثانیه میلیاردها هدف رو منحدم کنه . خب تا اینجا که مطمعن باشید هوش مصنوعی خیلی خیلی فراتر از چیزی که گفتم عمل میکنه اما مشکل سخت افزار اون هست . ما میلیارد ها موشک برای منحدم کردن نداریم و هزینه این کار خیلی بالاست .

هیچ کشوری دوست نداره هزینه‌های فوق العاده سنگین موشک و راکت‌های منحدم کننده رو بپردازه پس چاره چی هست ؟

جواب خیلی سادست : جنگ نرم و تکنولوژی لیزر مطمعنا هیچ موشکی و هیچ جنگنده‌ای قادر به مبارزه با یک هوش مصنوعی نیست مگر اینکه خود موشک یا جنگنده دارای هوش مصنوعی باشه.

  • هوش مصنوعی میتونه در دم تمام موشک‌های شلیک شده رو در خاک ایران خنثی کنه.
  • هوش مصنوعی قادره با جنگ افزارهای لیزری تمام موشک‌های ایرانی رو تبخیر کنه 🙂

شاید خیلی ترسناک باشه که به گم هوش مصنوعی میتونه تمام موشک هارو تحت کنترل به گیره و به خاک ایران بکوبونه (امیدوارم این کار انجام نشه) 

خب اگر این مطلب رو میخونید و در مورد هوش مصنوعی شک دارید بهتره در این مورد تحقیق کنید و بدونید چقدر افراد نخبه دنیا از این تکنولوژی ترس دارن و کشورهای جهان همچون روسیه و چین و مخصوصاً امریکا سرمایه گذاری‌ های فوق العاده بزرگی در این زمینه انجام دادن که حتی قابل تصور هم نیست .

این چهارمین بار و آخرین باری هست که جهان در یک مسابقه قرار گرفته (انقلاب صنعتی – سفر فضایی – انرژی هسته ای) و هوش مصنوعی به چهارمین مسابفه بین ابر کشورهای برای بقا تبدیل شده.

دقیقا مثل زمانی که ایرانی‌ها خاب بودن که آمریکایی‌ ها بر ماه پرچم زدن یا یا زمانی که خواب بودن که آمریکایی‌ ها به بمب اتم دست پیدا کردن امروز هم خواب هستن تا امریکایی‌ ها به هوش مصنوعی دست پیدا کنن.

  • با هوش مصنوعی میشه ربات های سرباز ساخت .
  • هوش مصنوعی میتونه خلبان جنگنده‌ها باشه و بسیار دقیق تر  از انسان عمل کنه .
  • هوش مصنوعی میتونه یک هکر نابقه شکست ناپذیر باشه .
  • هوش مصنوعی میتونه به ساخت تسلیحات بیولوژیکی کمک کنه .

یک جا (یادم نیست) خونده بودم نظر انشتین این بود که جنگ جهانی چهارم حتماً با چوب و سنگ هست و این شاید خنده دار باشه ولی باور کنید هوش مصنوعی میتونه اون روزی رو به وجود بیاره که هیچ صلاحی جز چوب و سنگ علیه هوش مصنوعی کارساز نباشه .

امیدوارم این مطلب رو خوب نوشته باشم. اگر مشکلی داشت یا پیشنهادی داشتید صمیمانه دوست دارم نظرات شمارو در پایین این مطلب ببینم .

نظر شما در مورد هوش مصنوعی نظامی آینده چیه ؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *