در نوشته قبل تجربه ای تلخ اما شیرین به نام هوش سیاه توضیح دادم که هوش سیاه به دلیل نقص مالکیت فکری حذف شده بود پس به فکر ساخت هوش سیاهی متفاوت و کاملاً بهتر افتادم البته از حق نگذریم این فکر را کاربران در ذهن من انداختند آن روزهای یادم میآید میگفتند هوش سیاه 2 را بساز و اسمش را هوش سفید بگذار:).

خب این هم فکر خوبی بود. باور کنید هیچ چیز لذت بخش تر از خواندن نظرات کاربران نیست آنها با علاقه دوست دارند کمک کنند و مهم باشند خب نتیجه این تفکر شد بازی به نامچالش  البته این را هم باید بگوییم از اول نامش چالش نبود.

اسم اول بازیآی هوشبود و بعد از آن بهکلمه بازو بعد از آن بهچالشتغییر نام پیدا کرد .

آن شبی که چالش منتشر شد دقیقاً یک ساعت بعد از انتشار اسمچالشبه ذهنم رسید. خب گاهی پیش میآید من خودم همیشه دقیقهی 90 بهترین کارها را انجام میدهم. البته این بار وقت اضافه را هم رد کرده بودم:).

پس از انتخواب نام در همان یک ساعت متوجه شدم آیکن چالش و قالب کلی بازی چالش با نام چالش هم خوانی ندارد و برای همین تصمیم گرفتم آیکن و قالب کلی بازی چالش را بیشتر شبیه به نامش کنم و نتیجه شد چیزی که حالا وجود دارد.

بازی چالش با کیفیت و گرافیک مناسب و با برنامه نویسی و طراحی کاملاً مهندسی شده حاصل چندین ماه تلاش شبانه روزی من و بهترین بازی که تا حالا ساخته بودم بود, حجم کم چالش “5 مگابایت در مقابل حجم بازیهای مشابهگاهی تا50 مگابایتباعث شده بارها کاربران و همکاران از این حجم کم تعجب کنند و در این مورد از من سؤال بپرسند, در جواب باید بگویم این ججم کم به دلیل استفاده نکردن از موتور بازی سازی هایی همچون Unity هست و تمام بخشهای چالش توسط خود من ساخته شده.

برای آنالیز کاربران از دو سرویس گوگل به نامهای Fabric , Firebase استفاده کردمحقیقتاً که امریکاییها سرویسهای خوبی ساختند البته متاسفانه تحریم هستیم و از خیلی از قابلیتهای این سرویسها نمیتوانیم استفاده کنیم. برای همین دست به کار شدم و سرویس سومی برای بازی چالش به صورت سفارشی نوشتم تا اگر روزی کاملاً تحریم شدیم و سرویسهای گوگل برای چالش از کار افتادند باز هم بتوانم برای بهبود آمار و آنالیز کاربران وسرویسی داشته باشم.

از روزهای اولیه انتشار بازی چالش تا حالا کافه بازار متاسفانه علارقم اینکه چالش خیلی بهتر از هوش سیاه بود اما هیچ گاه از این بازی حمایت نکرد. در عوض چالش کاندید برترین بازی معمایی جشنواره وب و موبایل ایران شد و مقام چهارم را کسب کرد و پس از آن به دفعات بسیار زیادی چالش از طرف مایکت حمایت شد و درنهایت برترین بازی معمایی جشنواره بهارانه مایکت شد

چالش را در مارکت های زیر ببینید:

بازی چالش در کافه بازار

بازی چالش در مایکت

بازی چالش در ایران اپس

نظر شما در باره این مطلب و بازی چالش چیست ؟

دسته‌ها: بلاگ

1 دیدگاه

تجربه ای تلخ اما شیرین به نام هوش سیاه - وبلاگ توسعه دهندگان و برنامه نویسان · 1396-03-31 در 15:31

[…] ادامه را در قسمت دوم “بازی چالش – بازی معمایی فکری” […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.